بهانه ی آغاز
اوایل دهه ی 50 که تازه از مرز نوجوانی رد شده و پا به دوران جوانی گذاشته بودم، بچه های علاقه مند به نوشتن و سرودن دور هم جمع می شدیم و در مورد این که چگونه نوشته ها و سروده هایمان را به چاپ برسانیم همیشه بحث و گفتگو بود و عاقبت هم به نتیجه نمی رسیدیم. بعضی از ما ( مثلاً ِخود من ) معتقد بودیم که برای چاپ کردن و نشان دادن به این و آن که چیزی نمی نویسیم، برای خودمان می نویسیم، برای اینکه تنها کاری را که می توانیم بکنیم انجام داده باشیم. ولی خوب، همه می دانستیم که داریم خودمان را آرام می کنیم، راضی می کنیم. آدم وقتی کاری انجام می دهد، شعری، قصه ای ، مقاله ای را می نویسد دوست دارد دیگران هم هر چه گسترده تر آن را ببینند، بخوانند، لذت ببرند، تحسین اش کنند، نقداش کنند. می گویند حتی خداوند هم انسان را آفرید تا انسان از آفرینش های دیگر خدا لذت ببرد، تحسین اش کند، شکرش را به جا آورد، نظرش را ابراز کند.
یادم می آید می ترسیدیم از این که نوشته هایمان را پیش ناشری ببریم، چون اکثر ناشرین در مرکز ( تهران ) بودند و ما بچه شهرستانی هایی دور از پایتخت بودیم و ناآشنا به لهجه ی تند و تیز تهرانی ها. اگر یکی هم پایش به تهران می رسید جرأت نمی کرد درِ دفتر ناشری را بزند، اگر هم خیلی دل و جرأت داشت و به قول ناشرین پُررو بود و به سوقاتش می نازید باز هم به تلخی جواب می گرفت.
مثل بقیه ی امور زندگیِ اجتماعی یا باید پارتی می داشتی یا صدایت در نمی آمد. و این ها همه عقده ای شد در دلم و آرزویی برایم که روزی بتوانم کاری کنم تا این نویسندگان و شاعران جوانِ عمدتاً شهرستانی و البته بی پارتی به جامعه ی ادبی و کتاب خوان کشورمان معرفی شوند. در این راستا و با احساس وظیفه ای که برای گسترش فرهنگ و هنر و ادبیات ایران داشتم، نشر نگیما پا گرفت.
پس از سال ها طراحی و برنامه ریزی و بعد از حدود یک سال دوندگی دنبال کارهای اداری، بالاخره در تاریخ 1/6/1380 موفق به دریافت مجوز نشر به شماره ی 4970 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شدم و پس از چند ماه تأمل و بازخوانی طرح های از پیش تأمین شده و انتخاب گروه اجرایی نشر، فعالیت خود را در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی آغاز کردیم که گروه بندی آن به شرح زیر می باشد:
- ادبیات داستانی ایران
- ادبیات داستانی جهان
- ادبیات نمایشی
- نقد و بررسی
- شعر جهان
- مذهب و عرفان
- ادبیات و تصویر
- ادبیات اقوام
- شعر امروز ایران
- ادبیات کودک و نوجوان
- گاهنامه ی ادبی ( برای معرفی شاعران و نویسندگان جوان )
- اطلاعات عمومی و ورزش
لازم به ذکر است که در طی این پنج سالی که از فعالیت نشر می گذرد، حدود 110 عنوان کتاب در حوزه های یاد شده منتشر کرده و نویسندگان و شاعران و مترجمان مستعد و خلاقی را به جامعه ی ادبی کشور معرفی نموده ایم.
علی باقری
مسئول نشر
مدیر مسئول و صاحب امتیاز :
علی باقری